Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Wykorzystywane narzędzia informatyczne

IBM Notes (do marca 2013 jako Lotus Notes).

Rozwiązania IBM Notes zawierają szereg narzędzi

  • Lotus Domino Designer

  • Lotus Domino Server

  • Lotus Sametime

  • Lotus Domino WorkFlow

  • Lotus LearningSpace

  • Lotus Domino.Doc

  • Lotus Symphony

Aplikacja-klient środowiska do pracy grupowej Lotus Notes/Domino. Początkowo nazwa Notes oznaczała cały system, lecz od wersji Release 4 (R4) (premiera w 1996 roku), serwer systemu nosi miano Lotus Domino. Program został stworzony w latach 80. XX wieku, w pewnym stopniu będąc wzorowany na oprogramowaniu PLATO Notes, opracowanym i używanym na Uniwersytecie w Illinois. Premiera rynkowa pierwszej wersji Notes (Release 1) miała miejsce w 1989 roku. Aplikacja jest aktualnie rozwijana przez korporację IBM, która przejęła firmę Lotus Development Corporation w roku 1995. Od wersji R8 aplikacja wyróżnia się zintegrowaniem z klientem Notes zestawem aplikacji biurowych (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji) IBM Productivity Tools, bazujących na formacie OpenDocument, a także wbudowanym czytnikiem RSS. Nowością jest również to, że wersja R8 działa natywnie na systemie operacyjnym Linux.

Lotus Domino Designer – środowisko programistyczne do tworzenia aplikacji biznesowych działających na serwerze Lotus Domino. Oferuje obsługę stron WWW, projektowanie, daje możliwość dostępu do relacyjnych baz danych, tworzenia skryptów dla klienta lub po stronie serwera. Domino Designer oferuje takie usługi jak: edytor HTML-a w technologii WYSIWYG, page designer, narzędzia do tworzenia wyglądu i projektowania nawigacji dla serwisu WWW.

Lotus Domino Server – oprogramowanie do pracy grupowej.

W lipcu 1995 roku firma Lotus Development Corporation została zakupiona przez IBM. Lotus Domino to platforma, łączy wymianę informacji ze środowiskiem aplikacji sieciowych (WWW). Lotus Domino Server obsługuje zestaw protokołów internetowych, umożliwia komunikację systemu wymiany informacji Domino z różnymi rodzajami klientów – Notes,

Lotus Domino WorkFlow – system zarządzania procesami. System Domino Workflow jest wyposażony w wizualne modele przepływów procesów, jakie mają miejsce w firmie. Praca odbywa się w trybie graficznym. Do realizacji systemów workflow używa się następujących komponentów wchodzących w skład Domino Workflow:

Domino Workflow Architect – tutaj definiuje się procesy Domino Workflow Engine – ustala się, w jaki sposób dane procesy mają się wykonywać (tzw. logika procesu)

Domino Workflow Viewer – przedstawia się tu zależności, jakie występują między procesami, użytkownik ma możliwość śledzenia stanu działania procesów workflow.

Interfejs systemu Domino Workflow został oparty na języku Java. Pozwala to między innymi na tworzenie stron w standardzie JSP (Java Server Pages), tworzenie serwletów i używanie ich w aplikacjach workflow dostępnych przez przeglądarkę internetową.

Lotus Domino.Doc - system służący do zarządzania dokumentami w przedsiębiorstwach. Aplikacja pozwala zespołom złożonym z pracowników różnych działów pracować z dokumentami na rozproszonych serwerach w tym samym czasie. Wszyscy uczestnicy zespołu mają dostęp do tych samych dokumentów. System Domino.Doc może zostać zintegrowany z Lotus Sametime oraz Internet Explorer.

Lotus Domino Designer – środowisko programistyczne do tworzenia aplikacji biznesowych działających na serwerze Lotus Domino. Oferuje obsługę stron WWW, projektowanie, daje możliwość dostępu do relacyjnych baz danych, tworzenia skryptów dla klienta lub po stronie serwera.

Lotus QuickPlace – sieciowe oprogramowanie do pracy grupowej. Daje możliwość stworzenia środowiska pracy grupowej w danej firmie.

Sama aplikacja daje dostęp do wspólnego kalendarza zawierającego informacje na temat np. spotkań, nowych zadań itp. Istnieje możliwość rozsyłania codziennych biuletynów do użytkowników

Lotus Sametime – system (serwer oraz klient) do komunikacji on-line (czat lub komunikator internetowy), głosowej (VoIP) oraz video. Możliwość integracji z innymi aplikacjami. Klientem dla Sametime jest Sametime Connect lub Lotus Notes.

Lotus LearningSpace - to platforma do tzw. e-nauczania (e-learning) zapewniająca sieciowe środowisko przystosowane do pracy w trzech trybach nauczania: indywidualnym, asynchronicznej pracy grupowej i tzw. "klasy wirtualnej". Lotus LearningSpace daje możliwość: prowadzenia szkoleń w różnych trybach, utworzenia struktury szkoleń w firmie z własnymi mechanizmami analizy i zarządzania.